Prelekcje


Sala Prelekcyjna 1

Piątek

16:00 Tymczasem w karczmie...

Marcin Danielewicz, Michał Reut, Artur Jeziorski

Hej. Zapraszam wszystkich graczy, mistrzów i NPCów, do pogadania o starych dobrych papierowych RPGach. Czego się spodziewać na panelu? Wszystkiego. Wymiany doświadczeń, poznania mało znanych tytułów i trendów w RPGach. Tak więc wstąp pozabijać parę szczurów w piwnicy…

18:00 VII: Nie kradnij.

Anna Jakubowska

"Skoro autor wrzucił do Internetu, mogę użyć.". No właśnie nie do końca. W dobie Internetu często zdarza nam się zapomnieć o prawie autorskim, co może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Czy oglądanie filmów online jest przestępstwem? Na czym polega licencja Common Credits? Czy ktoś może zrobić nam zdjęcie bez naszej zgody, a Facebook ma władzę nad wszystkim, co udostępnimy? Zapraszam na prelekcję, na której dowiesz się, jak chronić siebie i swoją twórczość oraz jak niektórzy próbują obejść zapisy prawne.

19:00 Opowieść o wikingach, którzy łupili, handlowali i czynili przemoc na terenach Cesarstwa Bizantyjskiego. I jeszcze o takich, co wstępowali do gwardii wareskiej.

Łukasz Malinowski

20:00 Łukasz Malinowski - Spotkanie autorskie prowadzone przez Beatę Mróz.

21:00 Kreskówki (nie tylko) dla dzieci.

Jakub Laskowski

Myślisz, że kreskówki przeznaczone są tylko dla dzieci? Postaramy się udowodnić, że nawet i dorośli mogą się naprawdę dobrze bawić podczas seansu animowanych produkcji. Jeśli jednak jesteś już fanem i szukasz nowych ciekawych tytułów, to znajdzie się również coś dla Ciebie.

23:00 Wampiry i jak sobie z nimi radzić - poradnik z przeszłości.

Michał Rolski

Historie o krwiopijcach pojawiają się na całym świecie od czasów antycznych, jednak największy ich "wysyp" to okres średniowiecza i czasów nowożytnych. Wówczas narodziły się najbardziej znane legendy oraz opracowano metody identyfikacji i likwidacji Złego. Pokrótce opowiem o najbardziej znanych postaciach podejrzewanych o wampiryzm i opiszę metody, którymi radzono sobie z wampirami zarówno kilkaset lat temu jak i całkiem niedawno.

Sobota

10:00 Kat czyli mistrz świętej sprawiedliwości. Rzecz o egzekucjach, torturach, czarownicach i zbójach.

Kat krakowski Michał zwany Smutnym

Prawdy i mity na temat krwawego katowskiego rzemiosła i czarownic w Polsce. Prelekcja oparta na źródłach historycznych połączona z prezentacją i opisem głównych narzędzi katowskich.

11:00 Najlepszy motocykl na postapokalipsę.

Jacek Łukawski

12:00 Jacek Łukawski - Spotkanie autorskie prowadzone przez Beatę Mróz.

13:00 Opowieści z meekhańskiego pogranicza

Dominika "Mya Stone" Borej, Andrzej Nyka

Epicka fantasy najwyższej jakości napisana przez Polaka! Poznajcie cykl, za który Robert M. Wegner zgarnął Zajdle, Sfinsky i prestiżowe wyróżnienia Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

14:00 Mitoświat inspiracje: wiły i herosi, serbskie pieśni bohaterskie.

Paweł Majka

15:00 Pawłe Majka - Spotkanie autorskie prowadzone przez Beatę Mróz.

16:00 Straszny bestiariusz - panel dyskusyjny.

Kazimierz Kyrcz, Michał Walczak, Darek Kuchniak, Marcin Rojek

Groza ma to do siebie, że wykorzystuje dość ograniczoną pulę rekwizytów... Wśród serwowanych przez twórców horroru zagrożeń są różnego rodzaju potwory (także te w ludzkiej skórze), ale i zwierzęta. Opowiemy właśnie o tych ostatnich - zarówno korzystając z przykładów z literatury, filmu, jak i życia.

17:00 Panel dyskusyjny "Baśnią i mitem, czyli o wpływie wierzeń na współczesną fantastykę"

Łukasz Malinowski, Paweł Majka, Krzysztof Gibaszewski

18:00 Wizerunek czarownicy i czarodziejki w literaturze fantastycznej.

Magdalena Kubasiewicz

Prelekcja o wielu obliczach czarownic i o tym, jak zmieniał się ich wizerunek w literaturze fantastycznej. O pięknych, potężnych czarodziejkach, czarownicach szepczących nad kociołkami… oraz o wiedźmach, które jeżdżą na motorach i noszą skórzane kurtki.

19:00 Panel dyskusyjny "Ach ci paskudni recenzenci"

Jacek Łukawski, Juliusz Wojciechowicz, Magdalena Kubasiewicz

20:00 Mechanizmy powstawania totalitaryzmu

Krzysztof Gibaszewski

Przyszłość jako antyutopia - współczesne perspektywy.

22:00 Mroczne Warsztaty pisarskie.

Kazimierz Kyrcz/ Michał Walczak

Krótki kurs pisania i publikowania, zawierający rady i porady (tajniki zabierania się za pisanie, konstruowania bohaterów i fabuły, wymyślania satysfakcjonującego zakończenia, a także taktyki partyzanckiej walki z wydawcami).

23:00 Wojna cybernetyczna.

Artur "SySCR" Jeziorski

Tradycyjne konflikty zbrojne można zobaczyć dzisiaj jedynie na archiwalnych zdjęciach. Nie oznacza to jednak, że konfliktów nie ma. Aktualnie przeniosły się one do globalnej sieci. Wszystko jest komputerem. Wszystko jest podłączone. Zapraszam na podróż w świat hakerów, ich narzędzi i wojskowych broni cybernetycznych.

Niedziela

10:00 Pokaz filmów krótkometrażowych grupy Attic Film Production.

Juliusz Wojciechowicz, Michał Walczak

11:00 Juliusz Wojciechowicz - Rzeczywistość odbita przez kalkę groteski i grozy – spotkanie autorskie.

12:00 Antybohaterowie. Dlaczego nas fascynują, a przede wszystkim: dlaczego to właśnie im kibicujemy.

Kazimierz Kyrcz, Michał Walczak

W trakcie prelekcji postaramy się krótko omówić postaci „tych złych” na przykładach zaczerpniętych z życia, literatury i filmów, a także odpowiedzieć na pytania zawarte w temacie, i oczywiście na kilka innych.

13:00 Kobiety w fantastyce, czyli o inicjatywie Fantastic Women Writers.

Magdalena Kubasiewicz, Beata Mróz

Sala Prelekcyjna 2

Piątek

16:00 Wiedzówka z The Sims 3.

Sebastian “SebastianOrf3” Raczyński

Trzecia część Simsów uważana przez niektórych za najlepszą część serii gier polegającą na sterowaniu życiem stworzonego przez nas Sima. Uważasz że na temat tej gry i jej masy dodatków wiesz wszystko lub prawie wszystko? Chodź i sprawdź swoją wiedzę.

18:00 Jak być dobrym Wikingiem? Hávamál w skrócie.

Anna “Ancymon” Daszewska

Porozmawiamy o tym jakimi zasadami powinien kierować się Wiking :D.

19:00 Etymologia słowa "Polak"

Krzysztof Majcher (Zbój Szydło)

Fantastyka a góry świętokrzyskie.

20:00 O iluzji percepcji.

Joanna "Śmiechu" Śmiech

Garstka ciekawych zaburzeń, parę mniej lub bardziej znanych faktów na temat postrzegania świata i szczypta pytań, które każdy powinien sobie zadać.

21:00 BAN MAGIC - BAD MAGIC

Krzysztof "Kot Combo PlejR" Kot

Analiza banów w historii formatu standard karcianki Magic the Gathering.

22:00 Wiedzówka o wszystkim vol.2

Anna “Ancymon” Daszewska

Posiadasz wiedzę ogólnofandomową? Chcesz się sprawdzić? Zapraszam!

Sobota

10:00 Starcie Magii i Miecza: Czyli wiedzówka z Gier komputerowych i nie tylko!

Damian “Dante” Rosik, Grzegorz “Couto” Baran

Znacie wszystkie postacie z serii Gothic? Albo wiecie jak złożyć potężny artefakt w Heroes 3? Jeśli czujecie się na siłach by odpowiedzieć na te i wiele innych trudnych pytań.... zapraszamy! A i pamiętajcie o znajomym bo do tanga trzeba dwojga ;)

12:00 To się wytnie! - kilka słów o cenzurze gier.

Przemek Ciszek

Cenzura gier wideo to wbrew pozorom całkiem rozwinięta i złożona sprawa. Na tej prelekcji dowiecie się wielu ciekawostek na ten temat.

13:00 Historia "Rekonstrukcji Historycznej".

Wojciech Kawalec

Omówienie samej idei ale także historii oraz przykładów "odtwórstwa historycznego" od czasów antycznych po XXI wiek.

14:00 Familiada.

Mariusz "Marius" Milczarczyk

Kolejna odsłona Familiady. Tym razem pytania z tego, co się działo w życiu młodych w latach '90 ubiegłego wieku. Nie zabraknie ŻŻP.

16:00 "Powiedzmy sobie szczerze... przyszedłeś tu tylko po to by pocałować Gomeza w Tyłek"- Historia Serii Gothic.

Damian "Dante" Rosik

Jeśli jesteś ciekaw jak powstawał Gothic, dlaczego nie ma kolejnej części lub też po prostu jesteś fanem i znasz jakieś ciekawe fakty o tej serii, to wbijaj do nas i zanurz się wraz z nami w ten świat magii!

18:00 Zagadki przeszłości okiem archeologa czyli po co obcy budowali piramidy.

Michał Rolski

Badacze od lat odnajdują zabytki i artefakty, które nie do końca pasują do oficjalnej wersji historii. Czy to pozostałości po nieznanych cywilizacjach? Czy ktoś fałszuje historię ludzkości? I co do tego wszystkiego mają Turbosłowianie ;)? Postaram się pokrótce przedstawić kilka najbardziej ciekawych znalezisk ostatnich lat i trochę przybliżyć, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Szkiełkiem, okiem i odrobiną ironii ;)

19:00 Ekstremalny konkurs wiedzy o "Wiedźminie"

Michał Brzoza

Pamiętasz ulubione słowa prezy...FELDMARSZAŁKA Dudy? Wiesz w jakim wieku Yennefer straciła dziewictwo? A może potrafisz zaśpiewać mahakamską pieśń bojową? Nieważne czy jesteś ubogim żakiem z Oxenfurtu, królem Redanii czy odczarowaną strzygą. Jeśli znasz odpowiedzi na powyższe pytania przyjdź i spróbuj sił w naszym konkursie!

21:00 Quidditch - chcesz się przelecieć?

Wiktor Kowalczyk “HoneyBadgers”

Czy warto grać w Quidditcha?
Jak zacząć grać w Quidditcha?
Czy im już totalnie odwaliło?
Przybliżymy Wam zasady Quidditcha i historię grupy znajomych która mimo licznych przeciwności losu stała się oficjalną drużyną.

22:00 Kapitan Bomba - Wiedzówka.

Przemysław "Zebu" Gładkiewicz

Mógłbym wrzucić tu jakiś cytat, ale mogą to czytać dzieci. Jeśli wiesz jak jeść kujowe kokosy, a przyśpiewki RKSu znasz na pamięć, to ten konkurs jest właśnie dla Ciebie. Jeśli nie, ale i tak nie masz co robić to też wpadnij, może coś wygrasz.

Niedziela

10:00 "Aż zapiera dech w piersiach" - czyli dyskusja o gorsetach.

Koralina Dudzic

Krótka forma "opowieści" o gorsetach, ich historii, ewolucji, obecnego powrotu na "salony". Główną częścią prelekcji byłaby jednak otwarta dyskusja ze słuchaczami dotycząca dobierania właściwego rozmiaru gorsetu do swojej sylwetki. Jako wystawca i prelegent w tej samej osobie (Crimson Lily) chciałabym umożliwić publiczności dostęp do konsultacji z zakresu doboru gorsetu do figury/rozmiaru, przymiarki gotowych modeli, które miałabym ze sobą oraz możliwości, jakie gorsety niosą ze sobą (kreowanie stylu, wyrażanie własnego "ja", uzupełnianie codziennych stylizacji).

11:00 Wiedzówka z Pieśni Lodu i Ognia

Dominika "Mya Stone" Borej

W skali od Jona Snow do arcymaestera z Cytadeli jak dobrze znasz cykl George'a Martina?

12:00 Czy powieją "Wichry ZImy"?

Dominika "Mya Stone" Borej

Proces powstawania 6. tomu "Pieśni Lodu i Ognia", dyskusja o opublikowanych rozdziałach, informacje przemycone z bloga Martina.

13:00 The Elder Scrolls: Lore.

Iwo Ryszkowski

Jak powstał Nirn? Kogo bzykał Vivec? I czym do cholery jest Załamanie Smoka? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź na tej prelekcji